Учешће Центра на Интерсесионалним састанцима држава чланица Отавске конвенције
Представници Центра за разминирање Републике Србије учествовали су на Интерсесионалним састанцима држава чланица Конвенције о забрани употребе, складиштења, производње и трансфера противпешадијских мина и о њиховом уништавању (Отавска конвенција), који су одржани у Женеви, у периоду од 15. до 18. јуна 2026. године.

Интерсесионални састанци представљају важан механизам за праћење и верификацију спровођења Конвенције, као и прилику за разматрање актуелних изазова, постигнутих резултата и будућих активности држава чланица.
Овогодишњи скуп имао је посебан значај јер је одржан након прве године спровођења Сијем Реап – Ангкор акционог плана 2025–2029, усвојеног на Петој прегледној конференцији Отавске конвенције.

Фотографија: Mine Ban Convention

Фотографија: Mine Ban Convention

Представници Центра представили су захтев Републике Србије за продужење рока за испуњење обавеза по члану 5. Отавске конвенције, као и план рада и активности предвиђене за реализацију обавеза у периоду продуженог рока.
Посебан осврт дат је на досадашње резултате Републике Србије у области хуманитарног разминирања, са акцентом на активности у оквиру реализације Пројекта нетехничког извиђања у општини Бујановац.
Представљени су и изазови са којима се Република Србија суочава у процесу испуњавања обавеза из Конвенције, као и планиране мере и приоритети у наредном периоду, у циљу потпуног отклањања минске опасности.
