Učešće Centra na Intersesionalnim sastancima država članica Otavske konvencije
Predstavnici Centra za razminiranje Republike Srbije učestvovali su na Intersesionalnim sastancima država članica Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i transfera protivpešadijskih mina i o njihovom uništavanju (Otavska konvencija), koji su održani u Ženevi, u periodu od 15. do 18. juna 2026. godine.

Intersesionalni sastanci predstavljaju važan mehanizam za praćenje i verifikaciju sprovođenja Konvencije, kao i priliku za razmatranje aktuelnih izazova, postignutih rezultata i budućih aktivnosti država članica.
Ovogodišnji skup imao je poseban značaj jer je održan nakon prve godine sprovođenja Sijem Reap – Angkor akcionog plana 2025–2029, usvojenog na Petoj preglednoj konferenciji Otavske konvencije.

Fotografija: Mine Ban Convention

Fotografija: Mine Ban Convention

Predstavnici Centra predstavili su zahtev Republike Srbije za produženje roka za ispunjenje obaveza po članu 5. Otavske konvencije, kao i plan rada i aktivnosti predviđene za realizaciju obaveza u periodu produženog roka.
Poseban osvrt dat je na dosadašnje rezultate Republike Srbije u oblasti humanitarnog razminiranja, sa akcentom na aktivnosti u okviru realizacije Projekta netehničkog izviđanja u opštini Bujanovac.
Predstavljeni su i izazovi sa kojima se Republika Srbija suočava u procesu ispunjavanja obaveza iz Konvencije, kao i planirane mere i prioriteti u narednom periodu, u cilju potpunog otklanjanja minske opasnosti.
