Učešće Centra za razminiranje na događaju u okviru Svetskog urbanog foruma „Čišćenje puta za postkonfliktni oporavak: Inovacije i izazovi u razminiranju“

Na poziv Ambasade Republike Azerbejdžan u Beogradu, direktor Centra za razminiranje, Bojan Glamočlija, učestvovao je u svojstvu paneliste na događaju u okviru Svetskog urbanog foruma pod nazivom „Čišćenje puta za postkonfliktni oporavak: Inovacije i izazovi u razminiranju“, koji je održan 8. novembra 2024. godine, u Kairu, u Egiptu, u organizaciji Agencije za protivminsko delovanje u Republici Azerbejdžan (ANAMA).

Konferencija je organizovana sa ciljem da poboljša razumevanje kritične uloge protivminskog delovanja u naporima za oporavak nakon sukoba i da istakne inovativne pristupe rešavanju složenih izazova povezanih sa operacijama razminiranja. Takođe, da ukaže na vezu između ciljeva održivog razvoja i protivminskog delovanja, stvori uslove za izgradnju novih partnerstava i mobilnosti resursa za ubrzano postizanja sveta bez mina, uključujući stalne napore u zagovaranju novog cilja održivog razvoja protivminskog delovanja.

Humanitarno protivminsko delovanje je od velike važnosti za postizanje ciljeva održivog razvoja (SDG). Olakšava oporavak u postkonfliktnom okruženju i igra važnu ulogu u omogućavanju dugoročnog održivog razvoja.

Direktor Centra za razminiranje, gospodin Glamočlija, predstavio je protivminsko delovanje u Republici Srbiji – rezultate, izazove i prilike sa posebnim osvrtom na postizanje ciljeva održivog razvoja kroz protivminsku delatnost, odnosno čišćenje zemljišta od eksplozivnih ostataka rata (mina, kasetne municije, avio bombi i drugih neeksplodiranih ubojitih sredstava).

Ukazao je na interakciju protivminskog delovanja i infrastrukturnog razvoja u kontekstu aktuelne ekspanzije građevinarstva i potrebe za stvaranjem uslova za bezbedno izvođenje infrastrukturnih projekata, kako na kopnu, tako i u vodi.

Predstavio je i planove rada Inovaciono-edukativnog parka Centra za razminiranje, u kome se spovode programi obuka po međunarodnim standardima za protivminsku delatnost i ukazao na mogućnost saradnje i razmene iskustava Centra za razminiranje Republike Srbije sa različitim subjektima protivminskog delovanja zainteresovanix za sprovođenje obuka iz ove oblasti po međunarodnim standardima.

Ovaj događaj je okupio širok spektar praktičara, kreatora politike i međunarodnih organizacija nudeći stratešku priliku da se razgovara o izazovima i stvarnosti protivminskog delovanja za mir i održivi razvoj.

Na ovom događaju učestvovali su eksperti iz oblasti protivminskog delovanja, predstavnici donatora, predstavnici međunarodnih humanitarnih organizacija, UN-a, NATO-a, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP),  Mines Advisory Group (MAG).

You may also like...