Учешће Центра за разминирање на догађају у оквиру Светског урбаног форума „Чишћење пута за постконфликтни опоравак: Иновације и изазови у разминирању“
На позив Амбасаде Републике Азербејџан у Београду, директор Центра за разминирање, Бојан Гламочлија, учествовао је у својству панелисте на догађају у оквиру Светског урбаног форума под називом „Чишћење пута за постконфликтни опоравак: Иновације и изазови у разминирању“, који је одржан 8. новембра 2024. године, у Каиру, у Египту, у организацији Агенције за противминско деловање у Републици Азербејџан (ANAMA).
Конференција је организована са циљем да побољша разумевање критичне улоге противминског деловања у напорима за опоравак након сукоба и да истакне иновативне приступе решавању сложених изазова повезаних са операцијама разминирања. Такође, да укаже на везу између циљева одрживог развоја и противминског деловања, створи услове за изградњу нових партнерстава и мобилности ресурса за убрзано постизања света без мина, укључујући сталне напоре у заговарању новог циља одрживог развоја противминског деловања.
Хуманитарно противминско деловање је од велике важности за постизање циљева одрживог развоја (СДГ). Олакшава опоравак у постконфликтном окружењу и игра важну улогу у омогућавању дугорочног одрживог развоја.
Директор Центра за разминирање, господин Гламочлијa, представио је противминско деловање у Републици Србији – резултате, изазове и прилике са посебним освртом на постизање циљева одрживог развоја кроз противминску делатност, односно чишћење земљишта од експлозивних остатака рата (мина, касетне муниције, авио бомби и других неексплодираних убојитих средстава).
Указао је на интеракцију противминског деловања и инфраструктурног развоја у контексту актуелнe експанзијe грађевинарства и потребе за стварањем услова за безбедно извођење инфраструктурних пројеката, како на копну, тако и у води.
Представио је и планове рада Иновационо-едукативног парка Центра за разминирање, у коме се споводе програми обука по међународним стандардима за противминску делатност и указао на могућност сарадње и размене искустава Центра за разминирање Републике Србије са различитим субјектима противминског деловања заинтересованиx за спровођење обука из ове области по међународним стандардима.
Овај догађај је окупио широк спектар практичара, креатора политике и међународних организација нудећи стратешку прилику да се разговара о изазовима и стварности противминског деловања за мир и одрживи развој.
На овом догађају учествовали су експерти из области противминског деловања, представници донатора, представници међународних хуманитарних организација, УН-а, НАТО-а, Програма Уједињених нација за развој (UNDP), Mines Advisory Group (MAG).