Učešće Centra na Petoj preglednoj konferenciji Otavske konvencije u Kambodži

Pregledna konferencija predstavlja važan mehanizam za pregled i verifikaciju aktivnosti u sprovođenju Otavske konvencije, koja ima za cilj zabranu protivpešadijskih mina.

Ove godine, u periodu od 25. do 29. novembra 2024. godine u Sijem Ripu, Kraljevina Kambodža, na Petoj preglednoj konferenciji Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i transfera protivpešadijskih mina i o njihovom uništavanju (Otavska konvencija), sumirani su rezultati po Akcionom planu koji je donet na konferenciji održanoj 2019.godine, u Oslu. Takođe, postavljene su smernice za buduće aktivnosti u narednih pet godina.

Za Srbiju, jedna od ključnih tema konferencije bila je razmatranje zahteva za produžetak roka za ispunjavanje obaveza po članu 5. Otavske konvencije, koji je Srbija podnela u martu 2024. godine.

Delegacija Centra za razminiranje predstavla je aktivnosti Centra, uključujući trenutnu minsku situaciju u Srbiji, sa posebnim akcentom na opštinu Bujanovac koja je i dalje jedno od najugroženijih područja. On je takođe informisao učesnike o napretku Srbije u oblasti humanitarnog razminiranja i naporima koji se ulažu kako bi se ispunile obaveze predviđene članom 5. Otavske konvencije.

Zahtev za produžetak roka do 31. decembra 2026. godine usvojen je na konferenciji, čime je Srbiji omogućeno dodatno vreme za ispunjavanje obaveza u skladu sa predmetnom Konvencijom.

Glavni cilj konferencije bio je ponovo potvrđivanje obaveza država potpisnica Konvencije o zabrani mina, koja je doneta 1997. godine, kao i rad na daljem smanjenju broja mina koje ugrožavaju civilno stanovništvo širom sveta. Zemlje koje su potpisale ovu Konvenciju, kao i druge zainteresovane strane, diskutovale su o napretku u humanitarnom razminiranju, ali i o izazovima koji i dalje postoje.

Na konferenciji je usvojen Akcioni plan Sijem Rip-Angkor 2025 – 2029.godine, koji sadrži konkretne ciljeve za smanjenje broja mina, povećanje sredstava za razminiranje, kao i pomoć žrtvama mina. Ovaj plan takođe predviđa jačanje međunarodne saradnje, uključujući obuke, razvoj tehnologija i podršku žrtvama mina.

Kraljevina Kambodža, kao domaćin konferencije, istakla je značaj nastavljanja procesa razminiranja, koji je u zemlji postao prioritet u poslednjim decenijama.

Ova konferencija je još jednom potvrdila globalnu posvećenost cilju stvaranja sveta bez mina, sa jasnim smernicama za postizanje ovog cilja u narednim godinama.

You may also like...