Учешће Центра на Петој прегледној конференцији Отавске конвенције у Камбоџи

Прегледна конференција представља важан механизам за преглед и верификацију активности у спровођењу Отавске конвенције, која има за циљ забрану противпешадијских мина.

Ове године, у периоду од 25. до 29. новембра 2024. године у Сијем Рипу, Краљевина Камбоџа, на Петој прегледној конференцији Конвенције о забрани употребе, складиштења, производње и трансфера противпешадијских мина и о њиховом уништавању (Отавска конвенција), сумирани су резултати по Акционом плану који је донет на конференцији одржаној 2019.године, у Ослу. Такође, постављене су смернице за будуће активности у наредних пет година.

За Србију, једна од кључних тема конференције била је разматрање захтева за продужетак рока за испуњавање обавеза по члану 5. Отавске конвенције, који је Србија поднела у марту 2024. године.

Делегација Центра за разминирање представла је активности Центра, укључујући тренутну минску ситуацију у Србији, са посебним акцентом на општину Бујановац која је и даље једно од најугроженијих подручја. Он је такође информисао учеснике о напретку Србије у области хуманитарног разминирања и напорима који се улажу како би се испуниле обавезе предвиђене чланом 5. Отавске конвенције.

Захтев за продужетак рока до 31. децембра 2026. године усвојен је на конференцији, чиме је Србији омогућено додатно време за испуњавање обавеза у складу са предметном Kонвенцијом.

Главни циљ конференције био је поново потврђивање обавеза држава потписница Конвенције о забрани мина, која је донета 1997. године, као и рад на даљем смањењу броја мина које угрожавају цивилно становништво широм света. Земље које су потписале ову Конвенцију, као и друге заинтересоване стране, дискутовале су о напретку у хуманитарном разминирању, али и о изазовима који и даље постоје.

На конференцији је усвојен Акциони план Сијем Рип-Ангкор 2025 – 2029.године, који садржи конкретне циљеве за смањење броја мина, повећање средстава за разминирање, као и помоћ жртвама мина. Овај план такође предвиђа јачање међународне сарадње, укључујући обуке, развој технологија и подршку жртвама мина.

Краљевина Камбоџа, као домаћин конференције, истакла је значај настављања процеса разминирања, који је у земљи постао приоритет у последњим деценијама.

Ова конференција је још једном потврдила глобалну посвећеност циљу стварања света без мина, са јасним смерницама за постизање овог циља у наредним годинама.

You may also like...